سلام

s6d5fg4sdfg علی جلالی ali jalaliرکود در اقتصاد جهان بارها رخ داده و ایران هم از این اتفاق بی نصیب نمانده؛ اکنون اما دچار وضعیتی بسیار سخت و خطیر شده است تا جاییکه طرح ها، نظرها و نقد های بسیاری از سوی فعالان و صاحبنظران به وضعیت فعلی مطرح شده و می شود.
اما رکود در ایران با رکودهایی که پیش از این در تاریخ اقتصاد جهانی شکل گرفته است تفاوت های بسیاری دارد.

اینکه به گفته دولت، باید تحریک طرف تقاضا را بالا برد تا اقتصاد از رکود خارج شود، نکته ای است که به نظر برخی کارشناسان، نشان از برداشت اشتباه دولت دارد و راه حل کافی و مطمئنی برای خروج از وضع کنونی نیست.

اینکه تحریک طرف های تقاضا را باید ایجاد کرد تا در مقطع فعلی راه حل مناسبی باشد، سخنی است که باید در پاسخ به آن پرسید، آیا با توجه به هزینه های بالا در بخش تولید، می توان به زمینه ایجاد تحریک در طرف تقاضا امیدوار بود؟

یعنی آیا بخش تولید و عرضه می تواند توجه طرف تقاضا را چه از نظر قیمت و هزینه و چه از نظر کیفیت و کمیت، جلب کرده و زمینه تحریک را در این بخش فراهم کند؟

شاید مشکلات در بخش تولید و همچنین صادرات و عرضه، تنها نقطه اشکال رکود در اقتصاد ایران نباشد، چرا که با توجه به وضعیت چندسال گذشته، انتظار مردم برای گشایش در بخش های مختلف اقتصادی به بهانه وعده ها و امیدواری به تغییرات پیش بینی شده در روابط خارجی ایران و رفع تحریم ها، انتظارات و توقعات را تغییر داده و بسیاری نیازهای خود را در مقطع زمانی حال، نگه داشته اند تا در آینده نزدیک با اطمینان بیشتری وارد عرصه تقاضا شوند.

بخش تولید با توجه به سیاست های اشتباهی که در گذشته رخ داده و بقایای به جای مانده از سوء مدیریت و قوانین دست و پا گیر و همچنین نبود سایه سرمایه گذار در صنایع کشور از یک سو و بالا بودن هزینه های تولید و کاهش شدید تقاضا در بازارهای داخلی و به خصوص خارجی در پی از دست رفتن فرصت حضور در پی سال ها تحریم از سوی دیگر، مواردی نیستند که با یک بسته و چند دستور العمل موقت سر و سامان یافته و وضعیت بازار را متحول کند.

مردم در این روزها دست و دلشان به خرید و تقاضا نمی رود. بدون شک، کف بازار از تقاضای واقعی خبری نیست. در نتیجه بازار عمده هم در پی این کاهش تقاضا دل به خرید عمده نخواهد زد. قیمت ها روند غیر معمول خود را اصلاح نکرده اند و تولید، روند مثبت و روبه رشدی نداشته است، تقاضا در بازار کاهش یافته ولی در میان مردم به شدت انباشت شده و همه منتظر اتفاقی تازه هستند تا نیازهای خود را در بازار به تقاضا تبدیل کرده و چرخ را به حرکت درآورند.

بدون شک دولت برای رسیدن به یک تقاضای مثبت در بازار کشور و حرکت چرخ های اقتصاد ملی، نه تنها باید در بخش تجارت بین الملل به شکلی فزاینده فعال باشد، بلکه در صحنه داخلی نیز با توجه به نیازهای مرتبط در بخش های مختلف مالی و سرمایه، تولید و عرضه کالا، صادرات و همچنین واردات، صحیح و با دقت عمل کرده و با حل و فصل مشکلات موجود، زمینه را برای تحول در بخش های دیگر از جمله بازار کار و اشتغال، همچنین رفع ابهامات مالیاتی فراهم کند، تا به مرور اقتصاد کشور به حالتی عادی رسیده و دوباره بتوان بر روی فعالیت های آن حساب باز کرد.

بدون شک رسیدن به این امر کار چندان ساده ای نیست، اما یک چیز واضح و روشن است و آنهم اینکه دولت با توجه به انتظارات پیش آمده نزد مردم و همچنین وعده ها و امیدواری های داده شده، با بازاری معطل و راکد روبرو است که بخش تقاضای آن تا عملی شدن یک تصور روشن از آینده ای مطمئن، فعال نخواهد شد.

pills store motilium online nederlandmotilium pharmacy

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!