سلام

sdfg علی جلالی ali jalaliایران امروز پس از پشت سر گذاشتن تحریم‌های بین المللی و رفع موانع اقتصادی در پیش روی خود، با بازار کشورهای هم‌مرزی با وسعت جمعیتی معادل ۳۷۹ میلیون و ۲۵۶ هزار نفر روبرو است که با توجه به زیرساخت‌ها، فرصت‌ها و زمینه‌های موجود، برای هر سرمایه‌گذار خارجی جالب توجه خواهد بود.

اینکه ایران تنها کشور صنعتی در غرب آسیا و منطقه خاورمیانه است که در کنار آن نفت هم تولید می‌کند، فرصتی استثنایی را برای ایران فراهم کرده است؛ فرصتی که با کمی درایت و توجه مدیران و مسئولان می تواند ایران را نه تنها در منطقه بلکه در کل جهان به قدرتی اقتصادی و همچنین تأثیرگذار تبدیل کند.

در میان کشورهای همسایه که هر کدام بخشی از بازار خود را به کالاهای تولید شده ایرانی اختصاص داده‌اند، افغانستان با جمعیتی معادل ۲۹ میلیون و ۱۲۱ هزار نفر جایگاه ویژه‌ای داشته و همیشه محصولات ایرانی بخشی از خواسته‌ها و نیازهای مردم این کشور را تأمین کرده‌اند.

این کشور فارسی‌زبان و همچنین تاجیکستان که با ایران هم مرز نیست، هر دو اشتراکات بزرگ فرهنگی، قومی و زبانی با کشور ایران دارند؛ اشتراکاتی که زمینه را برای مبادلات تجاری و اقتصادی بیش از پیش فراهم می‌کند.

اما آیا داشتن اشتراکات فرهنگی و زبانی می تواند برای ایجاد یک رابطه صمیمانه تجاری و یا حتی اتحاد اقتصادی میان کشورها کافی باشد؟

به نظر می‌رسد بسیاری از فاکتورهای علنی و غیر علنی لازم است تا فرصت ایجاد یک ارتباط تنگاتنگ و همچنین اتحاد را میان دو یا چند کشور فراهم کند.

در این شماره تلاش کرده‌ایم تا نگاهی هر چند کوتاه و گذرا به روابط اقتصادی سه کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان، داشته باشیم تا با پرداختن به اشتراکات و اختلافات موجود، احتمال رسیدن به اتحاد اقتصادی میان سه کشور فارسی زبان را حتی اگر در کوتاه‌مدت ممکن نباشد بررسی کنیم.

اینکه چه فرصت ها و موانعی بر سر راه این سه کشور برای رسیدن به یک قدرت متمرکز اقتصادی در منطقه وجود دارد، خود مطلبی است که در این مجال اندک نمی‌توان به پاسخ آن رسید.

اما آنچه بیش از همه روشن است، ایران در فرصتی استثنایی و شروعی دوباره بر سر راه اقتصاد خود و بازاری به گستردگی تمام کشورهای همسایه روبرو است که با درایت و هوشیاری، نه تنها می‌تواند زمینه و علاقه کشورهای بزرگ اقتصادی جهان را برای گسترش همکاری و سرمایه‌گذاری در ایران فراهم کند بلکه فرصتی را به دست می‌دهد که بر توسعه و رونق بازارهای همسایگان خود نیز تأثیر گذاشته و می‌تواند منطقه را تا حد زیادی متحول کند. pills store

buy a cheap generic pills without a doctor motilium restrictioncheapest cialis black online

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!