افق هتلداری و کلاف سردرگم گردشگری

isfahan-abbasi-hotel-07

 

صنعت گردشگری در کشور سالهاست که با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کند. مشکلاتی که از بسترهای مختلف سیاسی، اعتقادی، فرهنگی و اقتصادی نشأت گرفته و هر از گاهی هم صدای مسئولان مربوطه برای دادخواهی و یا دادن وعده و وعیدهای مختلف در شب های انتخاباتی یا میان برنامه های تبلیغاتی دوره های مختلف به گوش می رسد.

با نیم نگاهی کوتاه به آنچه در حوزه گردشگری اتفاق افتاده است می توان دریافت که سال های پیش از تحریم های گسترده علیه ایران، هنوز امیدی به راه اندازی این صنعت وجود داشته است. این درحالیست که پس از وضع تحریم ها و حتی پس از برجام نیز، با وجود قوانین و موانع داخلی و خارجی برای سفر گردشگران به ایران، چندان چشم اندازی برای صنعت خسته و فرسوده توریسم در ایران وجود ندارد.

به طور مثال در سال 91، گزارشی از سوی مجمع جهانی اقتصاد منتشر شد که نشان می داد صنعت گردشگری حدود 6 درصد از اقتصاد ایران را در آن سال به خود اختصاص می داد. اگر چه این صنعت در آن زمان با مشکلات زیادی روبرو بود.

این مقدار ناچیز، به خوبی بیانگر عدم توجه به صنعتی است که در دنیا به عنوان گسترده ترین صنعت پولساز به حساب آمده و تقریبا تمامی کشورها در صدد بهره برداری حداکثری از آن هستند.

اگرچه برخی ناظران معتقدند که وضعیت چنین نخواهد ماند و این صنعت در دوران پساتحریم بیش از پیش در رشد اقتصادی کشور نقش خواهد داشت، اما با توجه به اقتصاد نفت محور و همچنین مشکلات پیچیده سیاسی با کشورهای بزرگی همچون آمریکا می تواند بر روند رشد و توسعه صنعت گردشگری در ایران تأثیر به سزایی بگذارد.

به طور مثال، قانونی که چندی پیش در آمریکا تصویب شد و بر اساس آن، کسانی که به ایران سفر می کنند، تا 5 سال برای سفر به آمریکا مجبور به تهیه ویزا خواهند شد، خود یکی از موانعی است

که از حوزه سیاست خارجی بر این صنعت فشار وارد می کند.

با اینحال برخی مسئولان معتقد هستند که پس از تحریم ها نگاه ها مثبت و امیدها پررنگتر از سابق هستند.

در همین راستا، مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی اخیرا گفت که رفع برخی از تحریم ها به افزایش تعداد تقاضای ویزای گردشگری برای سفر به ایران انجامیده است. با احتساب زائران شیعه و گردشگران کشورهای همسایه (همچون جمهوری آذربایجان) آقای سلطانی فر گفته است که بیش از چهار میلیون گردشگر در سال 92 به ایران سفر کرده اند که هر کدام از این مسافران هم تقریبا 1200 دلار برای کشور درآمد ایجاد کرده اند.

در همین راستا برخی منابع خبری از تلاش های دولت روحانی برای جذب گردشگران خارجی به کشور اطلاع رسانی کرده این اقدامات را نیز مثبت ارزیابی کرده اند. تا جایی که بنابر اظهارات مقامات مسئول، تنها در فروردین ماه امسال 4594 تور خارجی از ایران دیدن کردند و این رقم بیش از دو برابر تعداد گردشگران در فروردین ماه سال گذشته بود. بر همین اساس بانک جهانی برآورد کرده است که گردشگران خارجی در ایران بیش از 2 میلیار دلار پول خرج کرده اند. مقام های دولتی هم گفته اند که امسال صنعت گردشگری می تواند حدود 5 میلیار دلار درآمد برای کشور ایجاد کند.

بدون شک، با افزایش تعداد مسافران خارجی به کشور میزان قابل توجهی ارز وارد شده و صنایع وابسته بسیاری هم رونق گرفته و رشد خواهند کرد، اما هنوز زیرساخت های بسیاری در این حوزه نیاز به توجه و برنامه ریزی گسترده دارند.

یکی از زیرساخت هایی که باید به آن توجه ویژه داشت، صنعت هتلداری و صنایع وابسته به آن است که خود بخش بزرگی از اقتصاد کشور را در بر می گیرد.

ارزآوری هتل ها

تا کنون اخبار انتقادی و گزارشهای بسیاری با اشاره به اهمیت و نقش هتلداری در صنعت پراهمیت گردشگری منتشر شده است. مواردی که هر کدام به خوبی بر اهمیت تغییر نگاه و همچنین نوع مدیریت بخش های مختلف مجموعه و زیرمجموعه های گردشگری تأکید دارد.

به طور مثال خبرگزاری مهر در گزارشی که در آذر ماه 1392 منتشر کرده بود، با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری در صنعت هتلداری، این امر را یک حرکت ملی دانسته و از لزوم توجه و حمایت بیشتر مسئولان در این خصوص نوشته بود.

به نوشته این خبرگزاری، حسن مهرور اصلی،  رئیس جامعه هتل داران گیلان در گفتگو با مهر، ضمن بیان اینکه قشر هتل داران بعنوان یکی از خریداران محصولات کشاورزی و تولیدات داخلی علاوه بر حمایت از تولید کننده داخلی ، پشتوانه

دولت است، اظهار داشته بود:”هتلداری صنعت است و تنها صنعتی است که با صنایع وابسته بسیار از جمله صنایع غذایی گوناگون سر و کار دارد و چنانچه این مواد غذایی در مدت زمان مصرف استفاده نشود، کارایی خود را از دست خواهد داد و این یکی از خطراتی که این صنعت و بخش های وابسته را تهدید می کند.”

به گفته وی، این صنعت همچنین علاوه بر ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری برای دولت ارز آوری دارد و بنابراین توجه و رسیدگی به مشکلات آنان همچون سایر صنعت ها ضروری است. این صنعت نیز به مانند سایر صنعت ها نیاز به حمات مسئولان کشوری و استانی دارد تا بتواند ماندگاری خود را حفظ کند.

وعده هایی که عملی نشد

رئیس جامعه هتل داران گیلان ضمن گله از دو دولت نهم و دهم بابت عدم توجه به یارانه های کمکی در این صنعت به مشکلات جامعه هتل داران اشاره کرده و از دولت خواسته بود تا در این مورد توجه ویژه ای داشته باشد.

مهرور اصلی در بخش دیگر انتقادهای خود از عدم تحقق وعده های دولت ادامه داد: “در شهریور ماه سال 92 طی نشستی که با محمدعلی نجفی معاون  رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشورداشتیم قول دادند که ارزش افزوده را از هتلداری بردارند ولی هنوز  از اجرایی شدن آن خبری نیست.”

وی در خصوص اینکه مردم هتل ها را گران می دانند به مهر گفت: “در فصل زمستان اعلام می کنیم که هتل ها از هفتاد درصد تخفیف برخوردارند ولی با اینحال باز هم هتل ها خالی است، چرا؟  جواب سئوال اینجاست که مسافر امنیت، راحتی، غذای سالم و امکانات هتل و غیره را به ویلاهای اجاره ای سر راهی، مسافر کاشانه ها و خانه های معلم ترجیح می دهد.”

هتلداری صنعت بی احتکار

به گفته رئیس جامعه هتل داران گیلان، هتلداری تنها صنعتی است که احتکار ندارد، بدان معنی که اگر امشب اتاقی اجاره داده شد که شد، اگر نه نمی توان به جبران نداشتن مسافر در شب گذشته، فردا اتاق را گرانتر اجاره دهد تا جبران ضرر شود.”

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در صنعت هتلداری سرمایه گذاری ملی است، افزود: “سرمایه گذار می تواند سرمایه خود را در هر بخشی و در هر کجا سرمایه گذاری کند ولی آیا می تواند ساختمان یا بنایی را که برای هتل بنا کرده به این سو آن سو ببرد؟”

 ورود سازمانهای نامربوط به بخش هتلداری

مهرور اصلی اذعان داشت: “وقتی  سازمان آموزش و پرورش طرح خانه معلم را اجرا می کند یا اینکه ادارات مختلف برای سفر و اسکان  کارکنان خود تمهیداتی را خارج از چارچوب صنعت هتلداری فراهم می کنند ، معلوم است که هتل ها و مسافر خانه ها و هتل آپارتمانها  باید منتظر بمانند ظرفیت آنها تکمیل شده تا نوبت به آنها برسد. این مشکل همین جا ختم به خیر نمی شود. در این میان انتظار هتل داران باید طولانی تر شود زیرا در مناطق مختلف ورودی شهرستان ها، افرادی با پلاکارت ویلا اجاره ای منتظر مسافران هستند تا به قول خودشان اتاقی ارزان با تمامی امکانات را به مسافران ارائه دهند. این درحالیست که اگر هتل ها، مسافر خانه ها و غیره دچار کوچکترین کم کاری یا سهل انگاری شود باید جوابگوی چندین سازمان و ارگان و کارشناسان آن باشد ولی چرا هیچ دستگاهی بر امنیت، بهداشت، خدمات و غیره ویلاهای اجاره ای که اکثرا نیز بدون مجوز فعالیت دارند نظارتی ندارد و یا اگر هم نظارتی باشد مقطعی و گذرا است؟”

به دوران تحریم عادت داشتیم

این گونه انتقادها در صنعت گردشگری و صنایع وابسته به آن، تا به امروز ادامه داشته و مسئولان هم وعده ها و برنامه های بسیاری را برای رونق گرفتن آن و رهایی از مشکلات کهنه و گسترده در بخش گردشگری داده اند.

شاید یکی از این موارد در هفته آغازین بهمن ماه رخ داد که طی آن معاون گردشگری کشور در گفتگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران، از تبیین برنامه‌های عملیاتی و پیش‌بینی بودجه لازم برای گردشگری در دوران پس از تحریم خبر داده و با اشاره به دوران پساتحریم اظهار داشت:”چند سالی بود به دوران تحریم عادت داشتیم و محدودیت‌هایی حاکم بود که سلایقی را ایجاد می‌کرد، اما حالا با اجرای برجام و رفع تحریم‌ها، به شرایط عادی برمی‌گردیم که مدیریت امور را الزامی می‌کند.”

مرتضی رحمانی با بیان اینکه در شرایط پس از برجام، استاندارد و ضوابط جایگزین سلایق و شاخص‌های دوران خاص می‌شود به ایسنا گفت:”وقتی ضوابط و معیارهایی که از مدل‌های موفق جهانی الگو گرفته شده، جایگزین علایق و شاخص‌های قبل شود، موفقیت امور نیز حاصل خواهد شد.”

معاون گردشگری با تاکید بر اینکه در دوره مدیریت عادی امور (پساتحریم)، باید به کیفیت خدمات توجه شود، افزود: “اعتقادی وجود دارد مبنی بر اینکه گردشگر باید دوباره به مقصد برگردد، اگر این اتفاق رخ دهد، یعنی موفقیت در زنجیره گردشگری حاصل شده است. برای همین لازم است ارتقاء کیفی در زیرساخت‌های موجود را جدی بگیریم. نمی‌توان از بیزنس هتلداری صحبت کرد، بدون آنکه به ضوابط و استاندارد جهانی توجه شود.”

هتل فقط فروش اتاق نیست

رحمانی موحد همچنین ضمن بیان اینکه صنعت هتلداری در دنیا فقط فروش اتاق نیست، گفت:”این بخش از صنعت گردشگری، قسمت عمده‌ای از خدمات جانبی را تامین و هتل را به مقصد ماندگار تبدیل می‌کند، بنابراین در این بحث نیازمند ارتقاء کیفیت خدمات هستیم تا مدیریت بهره‌برداری متناسب با این شرایط شکل گیرد.”

وی فراهم شدن زمینه‌ی حضور برندهای شناخته شده در ایران را از الزامات دوران جدید برشمرد و افزود: “وجود برندهای معتبر علاوه‌بر متنوع سازی، باعث ارتقاء خدمات و کیفیت خواهد شد.”

سرمایه گذاری سنگین اَکور در ایران

اما در کنار وعده های مسئولان، اخباری هم در مورد خرید برخی هتل های ایران توسط سرمایه گذاران خارجی خبر داده بود.

در همین راستا خبرگزاری فارس با اشاره به این مطلب از سرمایه گذاری سنگین فرانسوی ها در صنعت هتلداری ایران خبرداد و در شهریور ماه گذشته از واگذاری مدیریت دو هتل فرودگاه امام خمینی به فرانسوی‌ها گزارش داد.

این خبرگزاری در مطلب خود با عنوان “حضور برند خارجی در صنعت هتلداری ایران بعد از گذشت ۴۰ سال” نوشت:”بعد از گذشت ۴۰ سال نخستین بار است که یک برند خارجی طی یک قرارداد رسمی قرار است مدیریت دو هتل ۴ و ۵ ستاره را در ایران بر عهده گیرد.”

به نوشته این خبرگزاری، امضای رسمی قرارداد بین گروه مالی گردشگری و گروه بین‌المللی هتل‌داری اکور فرانسه برای مدیریت دو هتل 4 و 5 ستاره در فرودگاه امام خمینی با حضور مسعود سلطانی فر؛ معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مهدی جهانگیری؛ رئیس هیأت مدیره گروه مالی گردشگری، مسعود خوانساری؛ رئیس اتاق بازرگانی تهران، فرانسیس فوشه؛ سفیر فرانسه در تهران، سباستین بازان؛ رئیس گروه بین المللی هتلداری اکور (ACCOR)فرانسه و تعدادی از نمایندگان مجلس و فعالان بخش خصوصی گردشگری در مجموعه هتلهای فرودگاه بین المللی امام خمینی انجام شد.

اکور به گفته فعالان صنعت گردشگری از برترین برندهای بهره‌بردار هتل در جهان است و همه روزه در 94 کشور جهان بیش از 180000 زن و مرد در نزدیک به 3800 هتل تحت مدیریت گروه هتل‌داری اکور مشغول ارائه خدمات به مسافران هستند.

به نوشته فارس، درحال حاضر گروه هتل‌داری اکور تنها در خاورمیانه مدیریت 71 هتل شامل 17300 اتاق را در 10 کشور بحرین مصر، اردن، کویت، لبنان، عمان، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و یمن برعهده دارد.

زمینه سازی در دوران پیش از برجام

pills store
به نوشته این خبرگزاری، مهدی جهانگیری، رئیس هیأت مدیره گروه مالی گردشگری درباره واگذاری مدیریت دو هتل فرودگاهی به شرکت فرانسوی اکور گفت: “گروه اکور در دوره تحریم‌های ایران با شریک ایرانی خود، کارش را هموار کرد و بعد از چند سال مذاکره و همراهی امروز در شرایط پساتحریم به طور رسمی در ایران حاضر شده تا شاهد دادن کلید هتل‌های 4 و 5 ستاره فرودگاه به تیم فرانسوی اکور باشیم.”

وی مبلغ سرمایه‌گذاری برای احداث این دو هتل را بالغ بر 260 میلیارد تومان اعلام کرد.

قول می‌دهیم که شما را ناامید نمی‌کنیم

به نوشته فارس، سباستین بازان؛ رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل گروه هتل‌داری اکور نیز گفت: “ما از امضای این قرارداد بسیار خوشحالیم. ما اطمینان داریم که Novotel و Ibis به زیبایی با رشد شتابنده بخش هتل‌داری در ایران آمیخته خواهند شد. نگاه برندهای ما به ظرفیت عظیم رشد در این کشور معطوف است؛ کشوری که بالغ بر 80 میلیون نفر جمعیت و اقتصادی رو به رشد دارد. هدف ما این است که به واسطه مجموعه‌ای از برندهای جهانی خود،‌ شبکه بزرگی را در ایران توسعه دهیم که کلیه بخش‌ها از هتل‌های گران‌قیمت تا هتل‌های مقیاس متوسط و اقتصادی را پوشش دهد. ”

وی افزود: “اکور به هر کشوری که می‌رود 20 تا 25 سال فعالیت می‌کند به شما قول می‌دهم که ما شما را ناامید نخواهیم کرد. مشارکت با ایران را تضمین می‌کنیم و این برای ما یک امتیاز است که در ایران فعالیت کنیم.

بنابراین گزارش، مسعود خوانساری؛ رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز با بیان اینکه ساخت هتل در 3.5 سال مطلوب ارزیابی می‌شود، اظهار داشت:” ریسک‌پذیری و جسارت مدیران این هتل در اتصال به زنجیره‌ هتل‌های بین‌المللی و ورود برندهای خارجی به کشور مناسب ارزیابی می‌شود.”

خوش بینی سفیر فرانسه

به نوشته فارس، فرانسیس فوشه؛ سفیر فرانسه در تهران هم امضای این قرارداد را بازگشت مهم‌ترین گروه‌های هتل‌داری دنیا به ایران عنوان کرد و گفت: “حضور دو برند برتر هتل‌داری فرانسه و دنیا در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی ایران به‌عنوان ارگانی استراتژیک، مطلوب ارزیابی می‌شود و موجب خواهد شد، دیگر برندهای فرانسوی نیز وارد ایران شوند.”

سفیر فرانسه در ایران تأکید کرد: “کشور فرانسه اولین مقصد گردشگری جهان است، اما پیش‌بینی می‌شود کشور ایران به زودی جای آن را بگیرد.”

به گزارش فارس، مجموعه 500 اتاقی دو هتل فرودگاه امام خمینی  شامل یک هتل 5 ستاره (Novotel با 296 اتاق) و یک هتل 4 ستاره (Ibis با 196 اتاق) است.

add in cart at low price medications without a doctor – http://rizkipramudiacivil.mhs.narotama.ac.id/2016/11/30/add-in-cart-at-low-price-medications-without-a-doctor/ motilium online} else {cialis black review

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!